Wystawa „DOBROWOLSKI – REAKTYWACJA. ANTARKTYCZNA MISJA (PRAWIE) NIEMOŻLIWA” w IGF PAN

Serdecznie zapraszamy na wystawę czasową poświęconą Polskiej Stacji Antarktycznej im. Antoniego Bolesława Dobrowolskiego, którą można oglądać w IGF PAN przy ul. Księcia Janusza 64 w Warszawie.

Polska Stacja Antarktyczna położona w Oazie Bungera była nieczynna od 1979 roku. Na początku stycznia 2022 roku, po ponad czterdziestoletniej przerwie, dotarło tam czworo polskich polarników – Marek Lewandowski (kierownik wyprawy), Monika A. Kusiak, Wojciech Miloch i Adam Nawrot – uczestników IV Wyprawy Geofizycznej do Polskiej Stacji Antarktycznej im. A.B. Dobrowolskiego. Celem wyprawy, organizowanej przez pięć lat była rewitalizacja i reaktywacja bazy.

Na wystawie prezentujemy nie tylko zdjęcia z niesamowitej podróży po Oceanie Południowym i okolicach Oazy Bungera, ale także ciekawą historię polskich wypraw w to miejsce. Można tu obejrzeć historyczne i współczesne stroje oraz wyposażenie polarników. Uzupełnieniem ekspozycji jest makieta 3D okolic Stacji i jej zabudowań wykonana w 2017 roku na podstawie zdjęć archiwalnych przez artystę, laureata wielu konkursów – dr. Jakuba Wawrzaka z Katedry Grafiki Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

W przypadku grup powyżej 5 osób prosimy o rezerwację terminu: https://forms.gle/CEGw4BxCQqNyEYXp8.

Wystawa znajduje się w Instytucie Geofizyki PAN ul. Księcia Janusza 64 w Warszawie (parter) i jest czynna w każdą środę do końca 2022 roku w godzinach 12.00-18.00. Wstęp wolny.

Wystawa powstała w ramach projektu Geofizyka dla każdego, współfinansowanego ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki.