Multimedia

Krótka relacja z wypłynięcia IV Wyprawy Geofizycznej z Bremerhaven przygotowana przez Wojciecha Cegielskiego z Polskiego Radia w ramach podkastu “Świat/The World” [14.11.2021]

Link: https://youtu.be/QCaYDuTcTxY


Rozmowa prof. Moniki Kusiak, prof. Marka Lewandowskiego i dra Adama Nawrota z redaktorem Wojciechem Cegielskim z Polskiego Radia w ramach podkastu “Świat/The World” o planowanej wyprawie do Polskiej Stacji Antarktycznej im. A.B. Dobrowolskiego [3.11.2021]

Link: https://youtu.be/nYSUDdRHBow


Wykład dra Adama Nawrota pt. “Polacy na Marsie, czyli o wyprawach do Oazy Bungera (Antarktyda Wschodnia)” w ramach projektu EDU-ARCTIC.PL.

Oaza Bungera, nazywana również Wzgórzami Bungera, to jeden z największych, wolnych od lodu, obszarów na Antarktydzie. Oaza położona na Wybrzeżu Knoxa, została odkryta w lutym 1947 roku przez Komandora Davida E. Bungera podczas operacji Hihg jump prowadzonej przez marynarkę wojenną Stanów Zjednoczonych Ameryki. Kilka lat później, w Oazie Bungera, Związek Radziecki zbudował stację badawczą, którą nazwano Oazis. Po dwóch latach, w roku 1959 stacja ta została przekazana Polsce i od tego momentu nazywana jest na część polskiego polarnika i naukowca prof. Antoniego Bolesława Dobrowolskiego. Do Polskiej Stacji Antarktycznej im. A.B. Dobrowolskiego zostało zorganizowanych tylko kilka wypraw naukowych.

Link: https://youtu.be/wEDakt0vykA


Wykład dra Adama Nawrota pt. “Oazy Antarktydy – niezamarznięty ląd wśród lodu” w ramach projektu EDU-ARCTIC.PL.

Obszar Antarktydy kojarzy się z pingwinami, zimnem, śniegiem i bezkresnym lodem. Jednak nie zawsze krajobraz tego najzimniejszego kontynentu pokryty jest bielą. Istnieją miejsca otoczone lodowcami, których powierzchnię stanowią skały, kamienie i woda. Woda słodka latem nie zamarza i potrafi stworzyć jeziora, które pokrywają niezamarznięty obszar lądu. Obszary te nazywane są oazami lub suchymi dolinami. Największa z nich to Sucha Dolina McMurdo o powierzchni 4800 km2. Takich nietypowych miejsc na Antarktydzie jest niewiele. Jedną z ośmiu największych oaz stanowi Oaza Bungera, w której znajduje się Polska Stacja Antarktyczna im. Antoniego Bolesława Dobrowolskiego. Dlaczego ten niezamarznięty ląd wśród lodów Antarktydy jest tak intrygujący? Jak wygląda? Jak powstały oazy? Gdzie występują? I dlaczego mogą być ważne dla przyszłych misji na Księżyc i na Marsa?

Link: https://youtu.be/Y_HcJsxtDU8


Wykład Dagmary Bożek pt. “Polska wyprawa geofizyczna na Antarktydę Wschodnią” w ramach projektu EDU-ARCTIC.PL.

W listopadzie roku wyruszyła IV Wyprawa Geofizyczna organizowana przez Instytut Geofizyki PAN na Antarktydę Wschodnią. Celem ekspedycji jest dotarcie do Oazy Bungera, w której jest położona nieużywana od czterdziestu lat Polska Stacja Antarktyczna im. Antoniego Bolesława Dobrowolskiego. Podczas webinarium zostanie przedstawiona historia placówki i polskich wypraw, które do tej pory ją odwiedziły, a także organizacja i przebieg aktualnej ekspedycji.

Link: https://youtu.be/xO7bN0uKXYA