Rocznica przekazania Polsce Stacji Dobrowolskiego

23 stycznia minęły 64 lata od momentu przekazania Polsce Stacji Oazis w Oazie Bungera na Antarktydzie Wschodniej. Placówka została następnie przemianowana na Polską Stację Antarktyczną im. A.B. Dobrowolskiego.

W Pierwszej Polskiej Wyprawie Antarktycznej, która w 1959 roku przejmowała stację od ZSRR, wzięli udział: Wojciech Krzemiński (kierownik, geofizyk), Stefan Różycki (geolog, przedstawiciel prezydium PAN), Zbigniew Ząbek (geodeta), Janusz Śledziński (geodeta), Czesław Nowicki (dziennikarz), Maciej Zalewski (geofizyk) i Czesław Centkiewicz (dokumentalista).

Na przełomie 2021/2022 roku do Stacji Dobrowolskiego dotarli uczestnicy IV Wyprawy Geofizycznej w składzie: prof. Marek Lewandowski (kierownik), prof. Monika A. Kusiak, dr Adam Nawrot i prof. Wojciech Miloch. Ekspedycja, której celem była rewitalizacja i rozpoznanie potencjału badawczego stacji, której nie użytkowano od wielu lat, była organizowana przez IGF PAN.

Stacja Oazis, obecna Stacja Dobrowolskiego, została zbudowana w 1956 roku na potrzeby Międzynarodowego Roku Geofizycznego, który trwał od 1 lipca 1957 roku do 31 grudnia 1958. W tym czasie powstała również Polska Stacja Polarna Hornsund na Spitsbergenie.

Zachęcamy do śledzenia profilu Stacji Dobrowolskiego na Facebooku.