Już 70 dni poza domem

Tyle dni trwa IV Wyprawa Geofizyczna, a jeszcze drugie tyle przed naszymi kolegami. Ale jesteśmy spokojni, że owsianka robiona przez Wojtka z pewnością doda im sił. Oby tylko jak najmniej smutnych informacji docierało na skraj świata…

66°16’29” S, 100°45,00” E, Tz=+1,5°C Tw=21°C, Patm= 987 hP

Wczoraj pytałem o muzeum, które odebrałoby od nas artefakty z Dobrowolskiego. Pytanie trochę przekorne, bo myślałem o Muzeum Polarystyki w Puławach. Dziś Daga pisze, że Andrzej Piotrowski, mój kumpel ze studiów, odszedł od nas 5 stycznia. Strasznie smutne. Andrzej poświęcił lata, aby spopularyzować ideę muzeum, znaleźć dla niego miejsce i zmaterializować dla pożytku społecznego. Uparty, znakomity człowiek. Bardzo mi żal.

Wczoraj skończyłem na kolacji, dziś zacznę od śniadania. Od rana w kuchni śniadaniowej szaleje Wojtek. Owsianka na wodzie z dodatkiem suszonych bananów, śliwek, migdałów, orzechów laskowych, imbiru w proszku, żurawiny, rodzynek, słonecznika. Można dodać mleka i miodu, a potem ciągnąć wóz drabiniasty po bruku, pod górę i pod wiatr.

Sił starczyło do 17.30. Walka ze śmieciami uwięzionymi w lodzie zalegającym w budynkach jeszcze nie wygrana, ale zdobyliśmy (chłopy) kolejne terytoria w „Krakowie” i w domku magnetycznym. Zapasy żywności zinwentaryzowane, podzielone sektorowo i rozplanowane na kolejne tygodnie (kobieta). Po kolacji padam jak kłoda na łóżko i nie budzi mnie nawet własne chrapanie. Trzeba sprawdzić rejestracje sejsmiczne, czy nie mają składowej antropogenicznej.

Rosjanie prosili, abyśmy raportowali nasze samopoczucie. Dziś pójdziemy do nich, zaniesiemy parę spożywczych prezentów i opowiemy, co u nas słychać. Pewnie poczęstują nas herbatą.

Andrzej Piotrowski był absolwentem Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz podyplomowego
studium na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracował m.in. dla Polskiej Akademii Nauk oraz Muzeum
Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Był pomysłodawcą, organizatorem i pierwszym dyrektorem Muzeum
Badań Polarnych
, które dzięki jego zaangażowaniu, powstało przy ul. Czartoryskich w Puławach.