Dobrowolski – Reaktywacja

Instytut Geofizyki PAN i Muzeum Ziemi PAN zapraszają na niezwykłą wystawę pt. „Dobrowolski – Reaktywacja. Antarktyczna misja (prawie) niemożliwa”.

Polska Stacja Antarktyczna położona w Oazie Bungera była nieczynna od 1979 roku. Na początku stycznia 2022 roku, po ponad czterdziestoletniej przerwie, dotarło tam czworo polskich polarników – Marek Lewandowski (kierownik wyprawy), Monika A. Kusiak, Wojciech Miloch i Adam Nawrot – uczestników IV Wyprawy Geofizycznej do Polskiej Stacji Antarktycznej im. A.B. Dobrowolskiego. Celem wyprawy, organizowanej przez kilka lat wbrew wielu przeciwnościom losu, była rewitalizacja i reaktywacja bazy.

Oaza Bungera to miejsce tajemnicze, niezwykłe, o którym pokolenia Polaków czytały z wypiekami na twarzy w książkach Aliny i Czesława Centkiewiczów. Miejsce, które dzięki brakowi pokrywy lodowej daje możliwość prowadzenia różnorodnych badań, w tym geofizycznych, i lepszego poznania tego najsłabiej zbadanego kontynentu.

Na wystawie zaprezentujemy nie tylko zdjęcia z niesamowitej podróży po Oceanie Południowym i okolicach Oazy Bungera, ale także ciekawą historię polskich wypraw do Oazy Bungera oraz pokażemy historyczne i współczesne stroje polarników. Przedstawimy także postać jej patrona – prof. Antoniego Bolesława Dobrowolskiego – geofizyka i podróżnika, uczestnika słynnej belgijskiej wyprawy antarktycznej na statku Belgica. Rękopis dziennika Dobrowolskiego z tej wyprawy będzie jedną z atrakcji wystawy.

Nie zabraknie również informacji o tytułowej wyprawie, która obyła się w sezonie 2021/2022 antarktycznego lata, jej założeniach i osiągnięciach. Dla jednych praca fizyczna w ekstremalnych warunkach na Antarktydzie może być marzeniem, dla innych czymś niewyobrażalnym czy wręcz koszmarnym. Dzięki krótkim filmowym wywiadom z członkami wyprawy będzie można dowiedzieć się, w jaki sposób przygotowywali się do tej ekspedycji, co robili podczas 37 dni spędzonych w stacji, co było dla nich największym zaskoczeniem i jak odnaleźli się w realiach Oazy Bungera.

Uzupełnieniem wystawy będzie makieta 3D okolic stacji i jej zabudowań wykonana w 2017 roku na podstawie zdjęć archiwalnych przez artystę – laureata wielu konkursów dr. Jakuba Wawrzaka z Katedry Grafiki Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Wernisaż wystawy odbędzie się 21 czerwca o godz. 17.30, a wystawa będzie dostępna w Muzeum Ziemi przez całe lato.

Wystawa powstała w ramach projektu Geofizyka dla każdego, współfinansowanego ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki.

Wernisaż wystawy odbędzie się 21 czerwca o godz. 17.30, a wystawa będzie dostępna w Muzeum Ziemi przez całe lato.