Czerwiec – miesiąc Antoniego Bolesława Dobrowolskiego

Niedawno – 6 czerwca – obchodziliśmy okrągłą 150. rocznicę urodziny Antoniego Bolesława Dobrowolskiego, patrona Stacji w Oazie Bungera.

Na wystawie „Dobrowolski – Reaktywacja. Antarktyczna misja (prawie) niemożliwa” w Muzeum Ziemi PAN, której wernisaż odbył się 21 czerwca, oprócz informacji dotyczących Polskiej Stacji Antarktycznej im. A.B. Dobrowolskiego i polskich wypraw, które dotarły do Oazy Bungera, można znaleźć pamiątki poświęcone postaci Dobrowolskiego – popiersie autorstwa Hanny Nałkowskiej i rękopis dziennika, prowadzonego przez badacza podczas wyprawy antarktycznej na statku Belgica w latach 1897-1899.

Antoni Bolesław Dobrowolski (1872–1954) był geofizykiem, meteorologiem i polarnikiem. Stworzył odrębną dziedzinę wiedzy – kriologię, czyli naukę o lodzie, hydrologię lodu. W uznaniu jego zasług Polską Stację Antarktyczną w Oazie Bungera nazwano jego imieniem w 1959 roku.

Dobrowolski wraz z drugim sławnym badaczem polarnym – Henrykiem Arctowskim (którego imię nosi Polska Stacja Antarktyczna na Wyspie Króla Jerzego) – uczestniczył w latach 1897–1899 w Belgijskiej Wyprawie Antarktycznej na statku Belgica. W marcu 1898 roku statek został uwięziony w lodzie na Morzu Bellingshausena. Uczestnicy wyprawy przeżyli w ten sposób pierwsze, trzynastomiesięczne zimowanie w Antarktyce.

W 1907 roku Dobrowolski wrócił do Polski i do 1914 pracował jako nauczyciel. W latach 1914–1917 przebywał na stypendium w Szwecji, gdzie prowadził badania nad krystalografią lodu i lodem atmosferycznym. Później był wicedyrektorem i dyrektorem Państwowego Instytutu Meteorologicznego oraz przewodniczył Towarzystwu Geofizyków. Był inicjatorem utworzenia Obserwatorium Sejsmologicznego w Warszawie. Kierował polskimi pracami badawczymi podczas Drugiego Międzynarodowego Roku Polarnego (1932–1933), w ramach którego zorganizował wyprawę naukową na Wyspę Niedźwiedzią.

Dobrowolski był autorem pracy o wyprawach polarnych oraz monografii lodu (1923). Jako pierwszy ustalił też symetrię krystalograficzną kryształów lodu. Oprócz badań geofizycznych Dobrowolski zajmował się również pedagogiką. Od 1952 r. był członkiem PAN.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia wystawy „Dobrowolski – Reaktywacja. Antarktyczna misja (prawie) niemożliwa” w Muzeum Ziemi PAN: https://mz.pan.pl.